CO JSOU RYTMY RŮSTU
Už jste někdy potkali někoho, kdo rostl mílovými kroky v určité oblasti svého života? Ať už to byl sport, hobby, nebo dovednost, mohou pravděpodobně říct, že některé rutinní postupy jim pomohli růst. Mohli by říct: „Cvičím pravidelně“ nebo „Pročítám si ___.“ nebo „Trávím čas s někým, kdo mi opravdu pomáhá naučit se jak_.“ To vše jsou fráze, které se přirozeně spojují s růstem. To jsou ty rytmy života, které přijímáme, když chceme růst v různých oblastech života, na kterých nám záleží. Není to ani odlišné, pokud jde o duchovní růst. Zde jsou 3 velké rytmy neboli rutiny s 3 menšími rytmy v každém z nich, které nám pomáhají růst v Ježíši.
BUĎTE SAMI S BOHEM…
MODLITBA: rozhovor s Bohem je součástí každodenního života křesťana, který se posunuje dále. Ten, kdo SE ZAJÍMÁ, by si měl zkusit „průzkumné“ modlitby, něco jako: „Pane, dnes mi ukaž, jestli existuješ,“ nebo „pomoz mi, abych Tě lépe poznal.“ VĚŘÍCÍ se může modlit podle modelu ODP (Omluva, Díky, Prosba). UČEDNÍCI a ti, co VEDOU UČEDNÍKY, mohou použít jako průvodce modlitbu „Otče náš…“.
STUDIUM BIBLE: Čtení Bible je pro zralého křesťana součástí každodenního života. Bibli můžeme jednoduše číst podle modelu „Objevuj (discovery)“. Poté, co přečteme určitý úsek, se ptáme: 1) Jaká je hlavní myšlenka? 2) Co mě to učí o Bohu? 3) Co mě to učí o lidech? 4) Chci se ještě na něco zeptat? Mohou nám pomoci i další metody, např. jako 5P, v nichž se musíme osobně zapojit. Cíl není pouze studovat Bibli, ale osvojit si ji pomocí rozjímání. Následující přehled metod zabývání se Písmem je sestaven od té s nejnižším k té s nejvyšším zvnitřněním. Naslouchání => čtení => studium => zapamatování => rozjímání. V každé etapě zkoušíme rozjímat nad Písmem. Vymyslete vhodný plán, který odpovídá etapě osoby, s níž pracujete.
CHVÁLENÍ PÁNA: Chvalte Boha různými způsoby. Někdo může poslouchat hudbu, někdo může sám zpívat a hrát. Modlitba a půst mohou být osobní vyjádření chvály. Vymyslete vhodný plán, který odpovídá etapě osoby, s níž pracujete.
BUĎTE S DRUHÝMI…
MODLITBA: Společná modlitba s dalšími křesťany je důležitá součást křesťanského života. Příležitostí, kdy se můžeme společně modlit s druhými, by mělo být dostatek. Máme šanci modlit se společně na týdenních bohoslužbách, skupinkách, s modlitebními partnery i v učednických vztazích. Když slyšíme, jak se druzí modlí, posouvá nás to i ve vlastním modlitebním životě. Vymyslete vhodný plán, který odpovídá etapě osoby, s níž pracujete.
STUDIUM BIBLE: Společné studium Bible je důležitá součást života křesťana, který se chce posouvat. Učednictví a duchovní růst neprobíhají samostudiem. Učíme se od sebe navzájem. Společné studium Bible nenahrazuje náš čas s Božím slovem, ale obohacuje ho. Týdenní bohoslužby, skupinky a učednické vztahy nám pomáhají porozumět Slovu.
CHVÁLENÍ PÁNA: Otevřeně s druhými uctívat Pána s ostatními je výsada, kterou neprožívá každý křesťan. Naštěstí většina křesťanů se může každý týden zúčastnit bohoslužby, nebo skupinky a společně chválit Pána. Chválení není pro nás, ale pro Boha, na něj bychom se správně měli zaměřit. Boha chválíme, protože On si to zaslouží. Je to odpověď na Boží dobrotu a lásku. Chválíme Ho, protože Bůh si zaslouží uctívání. Na Boží dobrotu bychom měli reagovat chválou. Tato reakce může proměnit náš pohled na věc, může proměnit naše srdce a měla by probíhat pravidelně.
BUĎTE AKTIVNÍ…
V POSLUŠNOSTI: Nežijeme přirozeně životem, který ctí Boha Čas, který trávíme sami nebo společně s Bohem a Jeho Slovem, proměňuje náš způsob života. Když nám Bůh ukáže nový způsob života, aktivně se snažíme Ho poslechnout. To funguje v každé ETAPĚ. Když nám Bůh ukáže, co máme změnit, měli bychom Mu důvěřovat a změnit to. To, že Ho poslechneme, vede k další proměně, kterou můžeme později potřebovat. Může chvíli trvat, než zanecháme hluboce zakořeněné modly a návyky. Křesťan, který roste v Pánu, vždy Pána poslouchá více ne méně.
Nedávejte novému věřícímu pouhý seznam chování, které má změnit. Naučte ho, jak v životě poznávat hřích a jak se od něj odvracet. Naučte ho, že má trávit čas s Božím slovem, s modlitbou, to mu pomůže u sebe uvidět hřích. Poté, co odhalí Boží příkazy, nechte je, ať sami pracují na poslušnosti. Uvědomte si, že jeden z Božích příkazů je křest, často je to jeden z prvních kroků poslušnosti, které splníme. Zde je naše práce rozhodující, křestem začínají poslouchat Pána. Pokud nevíte, kde začít, zeptejte se jich: „Co myslíte, v jaké oblasti Bůh chce, abyste se změnil/změnila?“ Možná budete překvapeni, jak moc už v nich Duch svatý pracuje.
VE SLUŽBĚ DRUHÝM: Pomoc druhým je velká součást života křesťanského společenství. Pomáháme druhým, protože Ježíš jim pomáhal a přikázal nám, abychom jednali stejně. Nový křesťan nejprve může pomáhat s jednoduchými věcmi např. pomoc při přípravě nedělní bohoslužby, donést jídlo nemocnému, pohlídat děti unaveným rodičům z církve. Později může přijít výuka nebo konkrétní činnost v kostele. Zde je několik věcí, na které byste měli myslet, jak se druzí začnou posunovat.
Pomoc není omezena na Boží rodinu, ale měla by tam začít. Můžeme a měli bychom pomáhat i lidem mimo naši církev. Ať už pomohu svému sousedovi nebo chudým, pomoc je velká ukázka Boží lásky. Ale služba církvi, tělu Kristově, je náš první mandát. Jsme rodina a měli bychom se takto naučit žít.
Naše pomoc by se neměla omezovat jen na to, co nám jde, na co máme nadání. Proč? Je smysluplné, abychom objevili, čím nás Bůh obdaroval, a tyto dary použili na pomoc druhým. To nás učí Bible, ale Bible nás také učí, že služba je často ponižující a plná sebeobětování. Což nejčastěji ovlivňuje úroveň našeho pohodlí. Přijde čas, kdy nás Bůh požádá, abychom udělali něco, v čem vynikáme. Ale také přijde čas, kdy nás Bůh požádá, abychom dělali věci, které si moc neužíváme. Ptáme se: „Požádal mě Bůh, abych to udělal?“. Neptáme se „Je to opravdu moje starost?“.
Začněte malými věcmi a postupně přidávejte ve službě církvi i mimo církev.
VE VEDENÍ UČEDNÍKŮ: I přesto, že etapa VEDE UČEDNÍKY může být daleko před námi, tak od “prvního dne” máme předávat to, co se s námi děje, předávat naši naději a víru druhým. Pomozte člověku, se kterým pracujete, nakreslit „mapu oikos (okolí)”. „Mapa oikos“ je jednoduchá mapa “každodenních” lidí z vašeho okolí. Mohou tam být noví věřící, kteří potřebují povzbudit, nebo ti, co mají daleko k Bohu, všem bychom měli ukázat to, co jsme se naučili, co Bůh udělal a dělá v našem životě. Tyto činy mají často velký dopad a zvládne je i nový věřící. Je dobré začít sdílet okamžitě, začínat později je těžké. Proto bychom k tomu měli naše „učedníky” vyzývat. Měli bychom je naučit, jak mohou jednoduše mluvit o evangeliu. Navrhujeme použít 3 kruhy.
Ve všech třech oblastech „buďte aktivní“ musíme riskovat. Riskovat kvůli Bohu je vždy součástí našeho zrání, ať už jde o poslušnost či sdílenní evangelia. Pomozte osobě, kterou vedete, aby si zvykla na myšlenku, že naši víru prohlubuje, když důvěřujeme Bohu, než když si děláme věci po svém.